A szegedi Móra Ferenc Múzeumban találkozhatunk Petrovics László Jenő a "Szegedi Árvíz 1879" című képpárjával (egy négy részből álló sorozat két tagjával), amelyek az árvíz pusztításának valósághű bemutatása mellett bizony a vasútüzem korabeli részleteibe is precíz betekintést engednek. A Bécsben élő művész az árvíz hírére Szegedre utazott és négy vázlatot készített a szinte megsemmisült város jellemző pontjairól, amelyek alapján a festményeket később Bécsben dolgozta ki részletesen.
A fenti kép alcíme: Menekülők az államvasút pályaudvarában (1879), más forrás szerint A király Rókuson. A festményt I. Ferenc József magyar király és osztrák császár vásárolta meg a Bécsben élő művésztől, majd 1881-ben a városnak adományozta.
A háttérben balra egy gőzmozdony füstölög, az előtérben pedig egy lámpás virít a vízdarun - de a víztorony faborítású vízháza is könnyen azonosítható. Jobbra az őrházon harangjelző, de vajon a mellette levő létrás jelzőszerkezet miféle?
Lássuk kicsit közelebbről is az alábbi kivágott részleteken:
A második képen - melynek alcíme Alsóváros a vasúttöltésről tekintve (1880) - az árvíz által elmosott épületek és romok között felismerhetők a korszak jellegzetes távközlési hálózatának, a légvezetéki oszlopsornak a roncsai is.
Lássuk közelebbről:
Források, hivatkozások, további információk:
http://moramuzeum.hu/petrovics-laszlo-a-szegedi-arviz/